Zasady bezpieczeństwa podczas żniw

671
KRUS logo

Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Aleksandra Hadzik skierowała Apel do rolników o zachowanie zasad bezpieczeństwa podczas żniw, przypominając o najczęstszych przyczynach wypadków i sposobach ich uniknięcia.

„Lato w gospodarstwie rolnym to przede wszystkim czas żniw, czyli zbioru efektów codziennych wysiłków włożonych w uprawę i pielęgnowanie ziemi. Jednak oprócz satysfakcji i dumy z plonów, rolnicy doświadczają  również przemęczenia, związanego z nagromadzeniem obowiązków czy pośpiechem, a także zmiennych warunków atmosferycznych, co może znacząco wpływać na poziom bezpieczeństwa wszystkich osób pracujących w gospodarstwach rolnych. Prace żniwne obciążone są ponadto ryzykiem wystąpienia poważnego w skutkach wypadku, m.in. z uwagi na udział ciężkich i stosunkowo rzadko używanych maszyn rolniczych” – zwraca uwagę Prezes KRUS i apeluje:

„Ryzyko wystąpienia zdarzenia wypadkowego można skutecznie zmniejszyć dzięki przestrzeganiu kliku prostych zasad.”

Prezes KRUS przypomina o zasadach BHP, a także o pożytkach i utrzymaniu porządku wokół przydomowego miejsca rekreacji i wypoczynku.

„Przystępujcie do pracy wypoczęci i zdrowi, koncentrujcie się na wykonywanych czynnościach i zachowujcie szczególną ostrożność podczas pracy z kombajnami, maszynami do zbioru słomy, siana oraz płodów rolnych. Pamiętajcie, aby korzystać z maszyn i urządzeń w pełni sprawnych, w dobrym stanie technicznym, nie przewoźcie ludzi na załadowanych przyczepach, pomostach, dyszlach i błotnikach maszyn. Zawsze korzystajcie z obuwia roboczego z protektorowaną podeszwą i usztywnieniem kostki, nie zapominajcie o ładzie i porządku w gospodarstwie rolnym.”

W swoim Apelu do rolników Prezes KRUS nie mogła pominąć kwestii właściwej opieki nad dziećmi, pozostającymi, w tym okresie w gospodarstwie, czyli warsztacie pracy swoich rodziców.

„Szczególnej uwadze w tym wyjątkowym czasie polecam to, co najcenniejsze – bezpieczeństwo Waszych dzieci. Zapewnijcie im właściwą opiekę i nadzór, dbając o to, by część produkcyjna gospodarstwa była dla nich niedostępna. Zorganizujcie najmłodszym bezpieczne miejsce do zabawy. Nie zapomnijcie również, aby obowiązki, które zdecydujecie się im powierzyć, były na miarę ich możliwości.”