Pamięć o Tragedii Górnośląskiej wciąż żywa

1222

Jak co roku w gminie Pilchowice odbywają się uroczystości upamiętniające tragiczne wydarzenia z 1945 roku. W przeddzień uroczystej mszy świętej, pod pomnikami w Pilchowicach i Stanicy, delegacje samorządowców złożyły symboliczne wiązanki kwiatów i zapaliły znicze.

Tak też było 30 stycznia 2022 r. przed pomnikiem na cmentarzu w Żernicy. W tym miejscu zebrali się ludzie, którzy dbają, by pamięć o tamtych tragicznych dniach nie poszła w zapomnienie. Byli między innymi: Maciej Gogulla, wójt gminy Pilchowice wraz z Krzysztofem Waniczkiem, przewodniczącym Rady Gminy, Waldemar Dombek, starosta powiatu gliwickiego, Bartłomiej Kowalski, radny Sejmiku Województwa Śląskiego i Paweł Szkatuła reprezentujący posła Jarosława Gonciarza, a także gminni radni i sołtysi. Wspólną modlitwę poprowadził ks. Marek Winiarski, proboszcz żernickiej parafii.

Tradycyjnie odbyła się także uroczysta msza święta w sernickim kościele, podczas której wręczono Złote Gwoździe – wyróżnienia dla znaczących osobowości, które dbają o zachowanie w pamięci potomnych tragicznych wydarzeń z 1945 roku. W tym roku obdarowani zostali: Dariusz Węgrzyn, pracownik Biura Edukacji Publicznej IPN w Katowicach, który prowadzi badania nad historią Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego, twórca bazy danych osób deportowanych do ZSRR z Górnego Śląska w 1945 roku, Gertruda Treiber, mieszkanka sołectwa Żernica oraz ksiądz biskup Jan Wieczorek.

Watro przy tej okazji przypomnieć film zrealizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Pilchowicach oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny w Żernicy na obchody Dnia Pamięci o Tragedii Górnośląskiej 1945.