Podpowiadamy, jak opłacić przejazd autobusem

783

Linia metropolitalna M104 dała mieszkańcom gminy Pilchowice nowe możliwości podróżowania. Teraz samochód możemy zostawić w domu lub w centrum przesiadkowym w Wilczy po to, by już po dwudziestu kilku minutach znaleźć się w centrum Gliwic. Bilet na przejazd możemy kupić na jeden z wielu sposobów. 

Szybki zakup biletu przez telefon umożliwiają aplikacje dostępne na rynku, w tym część aplikacji bankowych. Dzięki aplikacjom bilet możemy kupić w niespełna minutę z każdego miejsca, w którym się znajdujemy. To interesująca opcja również dlatego, że bilety kupione w wersji elektronicznej są tańsze niż bilety papierowe. 

Kupowanie biletów w aplikacjach mobilnych cieszy się wśród pasażerów coraz większą popularnością. Każdego dnia sprzedawanych jest w ten sposób ok. 40 tys. biletów. 

Karta ŚKUP i jej aplikacja

Aby szybko i sprawnie poruszać się po całej Metropolii komunikacją miejską, warto wyrobić kartę ŚKUP – Śląską Kartę Usług Publicznych. Kartę można zamówić zarówno osobiście, w Punktach Obsługi Klienta, lub przez internet, z odbiorem w Punkcie lub, zaopłatą 10 zł, z wysyłką do domu.

Najbliższy Punkt Obsługi Pasażera znajduje się w Gliwicach, przy Placu Piastów 2.

Na karcie możemy zapisać wszystkie bilety będące w ofercie ZTM, pozwalające zarówno na pojedyncze przejazdy, jak i na korzystanie z komunikacji publicznej przez dłuższy czas.

Kartą możemy zarządzać z poziomu smartfona, za pomocą aplikacji Mobilny ŚKUP. Korzystając z niej, nie musimy wozić karty ze sobą. Przy pomocy aplikacji możemy szybko zarówno kupić pojedyncze bilety, jak i kupić i zakodować na karcie bilety okresowe. Aplikacja daje również dostęp do rozkładów jazdy.

Jesienią Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia uruchomi nowy system płatności za bilety. Jego podstawą będzie aplikacja mobilna o nazwie Transport GZM,która pozwoli całkowicie zastąpić plastikową kartę ŚKUP. Posługiwanie się kartą będzie jednak dalej możliwe. Nowa aplikacja sprawi, że łatwiejsza będzie rejestracja nowych użytkowników.

Bilety

Aby dojechać autobusem z dowolnego przystanku w gminie Pilchowice do centrum Gliwic wystarczy kupić bilet 40-minutowy. Na nieco krótszych trasach może się okazać, że wystarczy tańszy bilet 20-minutowy. To zależy od dystansu, jaki chcemy pokonać, i tego, ile czasu może nam to zająć.

Kupując bilety warto wybrać ofertę biletów wieloprzejazdowych lub okresowych. Kupując od razu pakiet 80 biletów, jednostkowa cena jednego przejazdu wynosi zaledwie 2,50 zł. W pakietach 40-tu i 20-tu biletów cena ta wynosi odpowiednio 2,75 zł i 3 zł. Bilety te uprawniają do określonej liczby przejazdów bez możliwości przesiadek (w ramach jednego przejazdu z limitu). 

W przypadku biletów okresowych, szczególnie korzystną opcją są bilety sieciowe, obowiązujące 90 lub 180 dni. W przypadku tego drugiego miesięczny koszt korzystania z autobusów, tramwajów i trolejbusów ZTM w całej metropolii wynosi nieco ponad 90 zł. 

Przesiadki

Linią M104 dojedziemy bezpośrednio do gliwickiego dworca PKP. Tam mamy możliwość przesiadek, zarówno na kolejne autobusy, jak i na kolej, co ułatwia Metrobilet, wspólna oferta Kolei Śląskich i Zarządu Transportu Metropolitalnego. Dzięki sprawnej przesiadce w centrum Gliwic na pociąg linii S1, z centrum przesiadkowego w Wilczy do Katowic dojedziemy nawet w niespełna 70 minut, a z Nieborowic – jeszcze szybciej.