Lepsze połączenia z Gliwicami i Rybnikiem

2656


Kierunek Gliwice

12 lutego 2022 roku linię nr 60 zastąpi Metrolinia nr M104, która funkcjonować będzie od poniedziałku do niedzieli – przez 7 dni w tygodniu. To kolejne korzyści dla mieszkańców wynikające z członkostwa Gminy Pilchowice w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Tym sposobem będzie można dostać się ze Stanicy przez centrum Gliwic aż do osiedla Żerniki według rozkładu:

Linie metropolitarne to system połączeń autobusowych realizowanych przez Zarząd Transportu Metropolitarnego, który  organizuje komunikację na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. To połączenia, które w istocie mają ułatwić przemieszczanie się na terenie metropolii. Ich wdrożenie podzielono na 3 etapy, które razem tworzą jeden system. W pierwszym etapie uruchomiono linie podstawowe, które obsługują duże miasta. Drugi etap miał charakter integrujący poszczególne obszary metropolii, a trzeci polega na zwiększeniu dostępności do wszystkich metrolinii wcześniej wprowadzonych. Linie metropolitarne zwiększają dostępność komunikacji publicznej, a samo podróżowanie dzięki nim staje się sprawniejsze i wygodniejsze.


Kierunek Rybnik

Po wielu latach starań mamy to! Bezpośrednie połączenie z Rybnikiem poprzez nasze nowe centrum przesiadkowe w Wilczy. Wielkie słowa podziękowania dla Prezydenta Rybnika Piotr Kuczera, Prezydenta Gliwic Adam Neumann oraz jego Zastępcy Mariusz Śpiewok, a także Przewodniczącego Grzegorz Kwitek z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Bez doskonałej współpracy naszych samorządów nie byłoby tego sukcesu.

Utworzenie linii jest efektem podpisanego porozumienia międzygminnego z gminą Pilchowice, sygnowanego przez prezydenta Rybnika Piotra Kuczerę i wójta Pilchowic Macieja Gogullę. Na razie umowa obowiązywać będzie do końca tego roku.

– Nowe połączenie jest odpowiedzią na prośby mieszkańców – podkreśla Piotr Kuczera, prezydent Rybnika – Z jednej strony mamy sygnały o potrzebie dojazdu do Gliwic. Takie głosy słychać choćby ze strony studentów, ale nie tylko. Z drugiej strony Rybnik jest też celem podróży dla mieszkańców Pilchowic, co widać na przykład po wnioskach, które dostajemy ze szkół średnich – przekonuje prezydent.

Podobnie uważa wójt Pilchowic:

– Długo oczekiwane połączenie autobusowe łączące gminę Pilchowice z Rybnikiem to rozwiązanie satysfakcjonujące obie strony – mówi Maciej Gogulla. – Z jednej strony przesiadka w naszym nowym centrum przesiadkowym w Wilczy usprawni rybniczanom dojazd do Gliwic, z drugiej zaś dla wielu mieszkańców obu  gmin będzie znaczącym ułatwianiem w codziennych dojazdach, na przykład do pracy czy szkoły – dodaje.

Nowa oferta została skrojona pod najważniejsze potrzeby, dlatego w godzinach porannych kursy będą częstsze, zaś w porze popołudniowej zachowano równy, dwugodzinny takt. Opracowując rozkład jazdy miasto przeprowadziło analizy ruchu samochodowego, dzięki czemu kursy ułożone są tak, aby rozkład odpowiadał godzinom o największym ruchu. Oczywiście sytuacja będzie na bieżąco monitorowana, by w jak najpełniejszym stopniu odpowiedzieć na potrzeby pasażerów.

Nowa linia autobusowa z Centrum Przesiadkowego w Wilczy do Rybnika.
PRZYSTANKI NA TRASIE AUTOBUSU:
  • 1. WILCZA CENTRUM PRZESIADKOWE
  • 2. OCHOJEC CENTRUM
  • 3. GOLEJÓW SKRZYŻOWANIE
  • 4. RYBNICKA KUŹNIA ELEKTROWNIA
  • 5. RYBNICKA KUŹNIA OSIEDLE
  • 6. MAROKO NOWINY GÓRECKIEGO
  • 7. MAROKO NOWINY BUDOWLANYCH
  • 8. DKM
  • 9. KAMPUS
  • 10. PLAC WOLNOŚCI

rozkład jazdy linii nr 34 relacji Rybnik – Wilcza – https://www.rybnik.eu/…/2022/2022_02/autobus_linia_34.pdf

Linia ta funkcjonować będzie od poniedziałku do piątku w stałych godzinach. Łącznie w trakcie dnia odbędzie się 7 kursów, a mieszkańcy gminy bezpośrednim połączeniem dojadą nie tylko do głównego Dworca Komunikacji Miejskiej w Rybniku, ale będą mogli wysiąść na przystankach w okolicach strefy ekonomicznej, Elektrowni, Osiedla Nowiny, Kampusu, czy Placu Wolności. Gmina Pilchowice będzie partycypować w kosztach funkcjonowania tej linii na swoim terenie.