Pamiętamy o Tragedii Górnośląskiej

3135

Zrobione zostało niezwykle dużo, by przywrócić pamięć o Tragedii Górnośląskiej. Ale jesteśmy zaledwie na początku drogi, by tamte wydarzenia znalazły odpowiednie miejsce w naszej najnowszej historiipodkreślił Maciej Gogulla, wójt gminy Pilchowice podczas tegorocznych uroczystości poświęconych wydarzeniom z 1945 roku.

Jak co roku złożono kwiaty na cmentarzu w Żernicy, w kościele parafialnym odbyła się okolicznościowa msza święta, a w Domu Kultury Teatr SAFO przedstawił przejmujący spektakl pt. „Jo był ukradziony”.

W tym roku Pilchowice podzieliły się ziemią z Doniecka, na której życie straciło tysiące deportowanych Górnoślązaków. Pamiątkową urnę otrzymał Leszek Żogała, wójt Gierałtowic.

Tradycyjnie wręczono Złote Gwoździe – wyróżnienia dla znaczących osobowości. W tym roku obdarowani zostali: ksiądz Robert Chudoba w podziękowaniu za działania na rzecz zachowania i przekazywania pamięci o Tragedii Górnośląskiej 1945, Chłopcy z Kapliczki w podziękowaniu za wszystkie ofiarne działania na rzecz Kaplicy św. Jadwigi Śląskiej w Nieborowicach, ksiądz proboszcz Marek Winiarski za podjęcie decyzji i rozpoczęcie prac budowlanych Nowej Świątyni w parafii Żernica, Stowarzyszenie Pamięci Tragedii Śląskiej 1945 w podziękowaniu za działania i przekazywanie pamięci o tragicznych wydarzeniach 1945 roku i lat następnych, a także Małgorzata Szombierska za artystyczne wsparcie Parafii.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNOWY PRZEBIEG TRASY AUTOBUSU LINII 159
Następny artykułUWAGA ASF