Informacja dla hodowców drobiu

971

 

telefon alarmowy
telefon alarmowy

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Raciborzu poinformował, że 29.01.2020 r. w godzinach popołudniowych otrzymał wynik badania laboratoryjnego potwierdzający wystąpienie grypy ptaków w przydomowym stadzie drobiu w Rudzie Kozielskiej.

Wirus ten jest wysoce zjadliwy dla ptaków, jednak NIE STANOWI ZAGROŻENIA DLA LUDZI I ZGODNIE Z AKTUALNYMI DONIESIENIAMI NAUKOWYMI NIE MA PODSTAW DO WPROWADZANIA PONADSTANDARDOWYCH ŚRODKÓW PREWENCYJNYCH W ODNIESIENIU DO LUDZI, zaleca się stosowanie rutynowych zasad higieny, takich jak mycie rąk ciepłą wodą z mydłem.

– Ognisko grypy ptaków zostanie zlikwidowane w dniu dzisiejszym (31 stycznia, piątek). Ze względu na typ wirusa nie stanowiący zagrożenia dla ludzi podjęto decyzję o nie wybijaniu prewencyjnym drobiu w obszarze zapowietrzonym za wyjątkiem chorego drobiu w ognisku – podano 30 stycznia na stronie Powiatowego Inspektora Weterynarii w Raciborzu.

W ramach dalszych działań wynikających z przepisów prawa zostały wyznaczone obszary: zapowietrzony w promieniu 3 km od ogniska oraz zagrożony w promieniu 10 km od ogniska.

uwaga HPA
uwaga HPA
informacja dla hodowców drobiu
informacja dla hodowców drobiu
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułUWAGA ASF
Następny artykułNasza Gmina – 1/2020