Bieg pamięci ks. Damrota

2193
W niedzielę, 27 września 2020 r. spod kaplicy w Nieborowicach wybiegła nietypowa grupa biegaczy, która upamiętniła postać księdza Konstantego Damrota, który spoczywa na cmentarzu przyklasztornym w Pilchowicach.
W tym roku z oczywistych powodów nie było możliwe zorganizować Bieg Damrota w czerwcu. Niemniej grupa „ZATYRANI Biegacze z Gminy Pilchowice” wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Pilchowicach postanowili zachować ciągłość Biegu Damrota, lecz w nieco innej konwencji. Nie czas tu miał znaczenie i puchary, a bieg który ma swoje znaczenie symboliczne. Na zaproszenie pilchowickich biegaczy odpowiedzieli przyjaciele z Klubu Biegacza ORŁY Z Knurowa oraz Mafia Team Lubliniec. To tam urodził się Konstanty Damrot.
Po starcie biegacze udali się do pomnika poświęconego pamięci pomordowanym przez hitlerowców w 1939. Złożono tam wiązankę kwiatów i zapalono znicz. Następnie pięknymi leśnymi drogami biegacze udali się do Leboszowic pod Młynówkę, gdzie dołączyli kolejni członkowie Zatyranych, a następnie przez Wielopole i centrum Pilchowic pod Szpital Chorób Płuc, w którym 125 lat temu z ziemskim życiem pożegnał się ks. Konstanty Damrot. Wówczas zacnych księży i zakonników chowano na przyklasztornym cmentarzu.
Uczestnicy biegu oddali hołd księdzu na jego pięknie odnowionym grobie, który sfinansowała Gmina Pilchowice przy wsparciu społeczników i rady sołeckiej Pilchowic. Delegacje klubowe złożyły kwiaty, zapalono znicz, a następnie odmówiono “Wieczny odpoczynek”.
Tak zakończył się blisko 10-kilometrowy Bieg pamięci ks. Damrota. Na koniec biegacze udali się do Sali Damrota 5 w Pilchowicach, gdzie czekał posiłek i pamiątkowe medale oraz gadżety przekazane przez Macieja Gogullę wójta gminy Pilchowice. W kuluarach padały stwierdzenia, że trasa biegu i formuła był wyjątkowa i zostanie w pamięci na lata. Na tegorocznych medalach znalazła się także grafika upamiętniająca 100 Bitwy Warszawskiej z 1920 roku.
Pozostaje mieć nadzieję, że w przyszłym roku jubileuszowy 10. Bieg im. ks. Damrota, odbędzie się w tradycyjnej formie i Pilchowice będą mogły gościć jeszcze więcej biegowych zapaleńców.