Jastrzębska Spółka Węglowa i Fundacja JSW rusza z kampanią przeciwko dyskryminacji osób związanych z górnictwem i mieszkańców Górnego Śląska.
NIE OCZERNIAJ. POMAGAJ!
W dobie pandemii COVID-19 z troski o swoje zdrowie i zdrowie bliskich, ze strachu o przyszłość, ludzie zaczęli szukać kozła ofiarnego. Kogoś, na kogo będą mogli wylać swoje żale, obarczyć całą odpowiedzialnością za sytuację i wyładować swój gniew.
Tę rolę społeczeństwo przypisało mieszkańcom województwa śląskiego, a zwłaszcza górnikom i ich rodzinom. Praca w kopalni to jeden z tych zawodów, w których nie można pracować z domu.
Fala negatywnych emocji i brak chęci podjęcia jakiejkolwiek próby zrozumienia ich sytuacji zamieniła się w masowy hejt. Górnicy są oczerniani w Internecie i mediach, a ostatnio nawet w ich własnym, realnym sąsiedztwie.
Chcemy to zmienić. Zwiększyć świadomość o pracy w kopalni w czasie pandemii, dać ludziom szansę wczucia się w rolę górników i jak najszybciej zatrzymać falę hejtu, którego doświadczają codziennie pracownicy kopalń, ich rodziny i dzieci.
W tak trudnych czasach powinniśmy wspierać się nawzajem, a wszystkie negatywne emocje zamienić w energię, która pozwoli nam jak najszybciej wrócić do normalności.
CZYM JEST HEJT?
Według statystyk, co czwarta osoba na świecie doświadczyła hejtu. Tak nazywane jest nieuzasadnione działanie w Internecie, którego przejawem są złość, wrogość, nienawiść wobec innego użytkownika.
Wbrew temu, co myślą hejterzy, ich działania mają poważne konsekwencje.
Głupi żart czy stwierdzenie, które jest efektem frustracji, strachu, zazdrości lub po prostu próbą ośmieszenia, może skończyć się tragicznie.
Nawoływanie do nienawiści w Internecie jest przestępstwem – tak samo, jak w realu!!!