Przedszkola nadal zamknięte

1049

Drodzy Państwo!

Kierując się odpowiedzialnością i troską o bezpieczeństwo naszych dzieci, po konsultacjach z rodzicami podjąłem decyzję, że przedszkola pozostaną zamknięte co najmniej do 24 maja.

W ubiegłym tygodniu, podczas konferencji prasowej, Premier Rządu Mateusz Morawiecki przekazał informację o otwarciu, od 6 maja, żłobków i przedszkoli. Jednocześnie ostateczną decyzję w tym zakresie pozostawiono samorządom.

W ślad za tym wystąpieniem, tuż przed weekendem, szczegółowe wytyczne w sprawie wydały Ministerstwa Zdrowia oraz Edukacji Narodowej, a także Główny Inspektorat Sanitarny. Wytyczne nakładają na samorząd, dyrektorów placówek, jak również rodziców szereg obowiązków, które należy spełnić w związku z funkcjonowaniem żłobka lub przedszkola.

Oczywiście przekazane wytyczne są do spełnienia. To tylko kwestia odpowiedniej ilości czasu i odpowiednich środków finansowych.

Uważam jednak, że w obecnej sytuacji nie to jest rzeczą najważniejszą.

Kiedy 11 marca podejmowano decyzję o zamykaniu placówek oświatowych, w całym kraju liczba stwierdzonych przypadków zarażenia koronawirusem wynosiła 3️⃣1️⃣. Dziś stwierdzonych zakażeń mamy niemal 1️⃣4️⃣0️⃣0️⃣0️⃣. W samym województwie śląskim ponad 2️⃣6️⃣0️⃣0️⃣. Wirus pochłonął niemal 7️⃣0️⃣0️⃣ ofiar śmiertelnych.

Jako wójt, ale przede wszystkim rodzic zadaję sobie pytanie, czy w tych warunkach podjąłbym decyzję o wysłaniu swego dziecka do przedszkola. Dokładnie z tym pytaniem podczas minionego weekendu zwrócili się do RODZICÓW wychowawcy grup przedszkolnych z całej naszej gminy. Z udzielonych odpowiedzi wynika, że ponad 9️⃣1️⃣% rodziców w obecnej sytuacji nie decyduje się na pozostawienie swych pociech w przedszkolach.

Odpowiedzialność i bezpieczeństwo, jak przeczytałem we wpisie jednego z rodziców. Właśnie tym kieruję się w chwili obecnej.

Tymczasem wraz z dyrekcją i pracownikami naszych szkół i przedszkoli zaczynamy przygotowania do spełnienia wszystkich wytycznych wynikających z zaleceń służb sanitarnych tak, by we WŁAŚCIWYM czasie być gotowym do podjęcia decyzji o uruchomieniu placówek. Informacja w tym zakresie będzie przekazana wszystkim rodzicom z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem.

Maciej Gogulla
wójt gminy Pilchowice