Profilaktyka jodowa

329

W razie wystąpienia zagrożenia radiacyjnego tabletki Jodku Potasu będą dystrybuowane poprzez wyznaczone punkty na terenie gminy Pilchowice:

  • NZOZ „Med.-Profil” Żernica, ul. Olchowa 16c
  • NZOZ „Med.-Profil” Pilchowice , ul. Dworcowa 15
  • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Żernicy, ul. Leopolda Miki 37
  • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Pilchowicach
  • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wilczy
  • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Stanicy

Dystrybucja tabletek zawierających jodek potasu wśród mieszkańców może odbywać się tylko na wypadek ogłoszonego alarmu, bądź też na polecenie Wojewody Śląskiego lub Prezesa Rady Ministrów.

Warto pamiętać, że nie należy samodzielnie przyjmować preparatu, gdyż to naraża organizm na potencjalną chorobę tarczycy. Najbardziej narażone na działanie jodu radioaktywnego są dzieci.
Im człowiek jest starszy, tym metabolizm nieco się zmienia, a zapotrzebowanie na hormony tarczycy, które są produkowane z jodu, jest dużo niższe. Stąd też dodatkowa ilość jodu – u osób powyżej 60 lat – może bardzo zaszkodzić.

Według aktualnych informacji Państwowej Agencji Atomistyki rosyjskie działania militarne na Ukrainie oraz ataki na Zaporoską Elektrownię Jądrową w tym momencie nie stwarzają bezpośredniego zagrożenia dla mieszkańców Polski. Jednakże należy być przygotowanym na każdą ewentualność.

JODEK POTASU NIE MOŻE BYĆ PRZYJMOWANY PROFILAKTYCZNIE, NA WŁASNĄ RĘKĘ.

Profilaktyka Jodowa https://www.katowice.uw.gov.pl/aktualnosci/dystrybucja-jodku-potasu-w-wojewodztwie-slaskim

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułEkodoradca zaprasza
Następny artykułNauczyciele nagrodzeni